فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

انتقار گراندی از شورای امنیت سازمان ملل

رادیو امید | 11:33 - 03.11.2017

بحران آوارگان صدای کمیسر سازمان ملل برای پناهندگان را در آورد، فیلیپو گراندی، کمیساریا عالی ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که بحران روز افزون بیجا شدن انسان ها از خانه های شان، نتیجه همکاری ضعیف بین اعضای جامعه جهانی و ناتوانی در جلوگیری، کنترول و حل بحران ها در جهان است.

آقای گراندی روز پنجشنبه با اشاره به ادامه جنگ در افغانستان، عراق، سوریه و سایر کشور های جهان گفت: “آیا ما ثبات صلح ناتوان شده ایم؟”

کمیسار عالی ملل متحد در امور پناهندگان خطاب به اعضای شورای امنیت ملل متحد که مسئولیت حفظ صلح و ثبات بین المللی را دارد، همچنین گفت که بروز بحران های جدید سبب شده تا شمار زیاد مردم تقریباً در تمام مناطق جهان از خانه های شان بیجا شوند.

فیلیپو گراندی افزود: “شمار آنانیکه مجبور به ترک خانه های شان شده اند، اکنون به مرز ۶۶ میلیون نفر می رسد.”

این مقام ارشد ملل متحد افزود که یک چهارم آورارگان در سراسر جهان در اثر جنگ در سوریه و عراق از خانه های شان فرار کرده اند.

این در حالیست که در سال گذشته میلادی، تنها نیم میلیون پناهجو در سراسر جهان توانستند دوباره به خانه های شان برگردند.

کمیسارعالی ملل متحد در امور پناهندگان گفت: “زمانیکه پناهجویان را ملاقات می کنم، آنان درباره غذا و یا سرپناه از من سوال نمی کنند بلکه آنان در مورد صلح و امنیت از من می پرسند… چون این صلح و امنیت است که آنان را وادار به برگشت به خانه های شان می کند.”

آقای گراندی به اعضای شورای امنیت ملل متحد که قدرتمندترین نهاد آن سازمان است، همچنین گفت که دادن امید به میلیون ها انسان آواره شده و جلوگیری از وقوع و تکرار مهاجرت های گسترده مردم در نقاط مختلف جهان، بستگی به “راه حل های سیاسی” دارد.

کمیسار عالی ملل متحد در امور پناهندگان در پیوند به خشونت های اخیر در میانمار گفت که مسلمانان روهینگیایی هنوز هم از میانمار به بنگلادش فرار می کنند، به گفته او روهینگیایی در میانمار احساس امنیت نمی کنند.

او افزود که روند فرار روهینگیایی ها به بنگلادش تا زمان توقف خشونت ها در ایالت راخین در میانمار ادامه خواهد داشت.

فیلیپو گراندی از حکومت میانمار خواست تا پیشنهادات کمیسیون مشورتی به رهبری کوفی عنان، منشی عمومی پیشین ملل متحد را عملی سازد.

این کمیسیون گفته است که برای رسیدگی به خشونت های اخیر علیه روهینگیایی ها، حکومت میانمار باید برنامه های توسعه همه شمول را عملی بسازد و به کارکنان نهاد های بشری دسترسی بیشتر به مناطق مسلمان نشین بدهد.

رسیدگی به موضوع شهروندی مسلمانان روهینگیایی که اکنون بدون تابعیت کدام کشور اند، از دیگر پیشنهادات این کمیسیون است.

کلید واژه ها