فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

انتقاد حامیان نزدیک روحانی از وضعیت کشور

رادیو امید | 11:32 - 08.08.2018

جمعی از حامیان رئیس‌جمهور حسن روحانی از جمله بهزاد نبوی، محمد سلامتی، محسن آرمین، مصطفی تاجزاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محمد کیانوش راد، عبدالله ناصری، جواد امام، علی باقری و غیره به دنبال ناآرامی‌های اخیر ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اوضاع کشورشان، به ارائه راهکار‌هایی برای برون رفت از شرایط موجود پرداختند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی «ایسنا»، در بخش‌هایی از متن این بیانیه آمده است:

”تعدد کانون‌های تصمیم‌گیری از یک سو سیاست خارجی ایران را نامنسجم و پرهزینه و کشور‌های خارجی را نسبت به مواضع رسمی نظام مردد ساخته و از سوی دیگر امکان نظارت و پیگیری مراجع ناظر بر عملکرد این نهاد را در برخی موارد ناممکن کرده است.

اتخاذ راهکار‌های دیپلماتیک به جای استفاده از اهرم‌های نظامی به منظور دستیابی به توافقاتی سازنده با کشور‌های عرب همسایه به نفع همه کشور‌های منطقه است. مواضع، واکنش‌ها و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در قبال مسائل جهانی و منطقه‌ای باید تنها از سوی وزارت امور خارجه اعلام و پیگیری شود.

تهدید ایران به خروج از برجام نه تنها سودی برای ما ندارد، بلکه این دولت‌ها و حتی روسیه و چین را که امکانات محدودی برای ایستادگی در برابر آمریکا دارند تحت فشار مضاعف قرار خواهد داد و مواضع آن‌ها را در حمایت از برجام تضعیف خواهد کرد.

اظهاراتی نظیر تهدید به بستن تنگه هرمز و … در شرایطی که ایران نیازمند حمایت افکار عمومی جهانی در برابر سیاست‌های زورمدارانه آمریکاست، موجب تضعیف موضع اروپا در برابر آمریکا در حمایت از ایران شود.

بی شک آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی از این گونه اظهارات از سوی ایران استقبال می‌کنند. از این رو همزمانی حمله موشکی به کشتی سعودی در تنگه باب المندب با این اظهارات را باید اقدامی تأمل برانگیز تلقی کرد.

ورود به منازعات و رقابت‌های فرساینده منطقه‌ای و جهانی بدون ارزیابی درست ظرفیت‌ها و امکانات ملی سرنوشتی بهتر از فرجام اتحاد جماهیر شوروی در پی نخواهد داشت. همچنین اصرار بر پیگیری اهداف بلندپروازانه و تقابل و چالش با جهان سرنوشتی مشابه کره شمالی را برای کشور رقم خواهد زد.

ظرفیت‌ها و امکانات جمهوری اسلامی اگر چه قابل توجه، اما محدود است. بنابراین اولاً باید اهداف منطقه‌ای و جهانی متناسب با این ظرفیت‌ها و امکانات تعریف شود. ثانیاً در استفاده از آن‌ها باید با آگاهی دقیق از واقعیات منطقه‌ای و بین‌المللی و درک صحیح از منافع و مصالح واقعی ملی و به دور از توهمات کاذب، براساس منطق هزینه و فایده عمل کرد.

نقش و کارکرد برجام به عنوان بزرگترین دستاورد دیپلماتیک جمهوری اسلامی، بازگرداندن صدور نفت به وضعیت عادی و رفع موانع پرشمار از مسیر روابط اقتصادی با جهان و فراهم آوردن فرصتی برای جلب سرمایه و تکنولوژی کشور‌های پیشرفته در جهت توسعه اقتصادی کشور بود.

دولت کماکان قادر به حل معضل بیکاری نیست. شعار انحرافی و سیاست مردم‌انگیز «توقف سرمایه گذاری‌های بزرگ و آوردن درآمد نفت بر سر سفرهٔ مردم» در گذشته، فرصت طلایی استفاده از درآمد‌های افسانه‌ای نفت در سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و مولد را از کشور سلب کرد.

شفاف سازی عرصه فعالیت اقتصادی، مبارزه قاطع با فساد و رانت خواری در این عرصه، خروج کامل نهاد‌های نظامی و امنیتی از حوزهٔ فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد امنیت در فضای کسب و کار اقدامات مبرم و عاجلی هستند”.

گفتنی است روز گذشته نیز 38 نفر از اقتصاددانان سرشناس ایرانی در نامه انتقادی و سرگشاده خطاب به رئیس جمهور روحانی نسبت به اوضاع اقتصادی کشورشان، دخالت نظامیان در روند کسب و کار و تجارت، رانتخواری و غیره انتقاد کردند.

کلید واژه ها