فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

افزايش شمار بازداشتی های روز «جمعه كرامت» در اهواز

رادیو امید | 11:01 - 21.12.2017

 روز پنجشنبه 21 دسامبر 2017 از بازداشت تعدادی زیادی از فعالان فرهنگى و مدنى وسياسى عرب در شهر اهواز خبر دادند.

به گفته منابع قرارگاه امنيتى سپاه ابوالفضل العباس این افراد به اتهام شرکت در  تظاهرات اعتراضی روز جمعه 24 آذر ماه موسوم به «جمعه كرامت» در كوى علوى بازداشت شدند.

اين تظاهرات در اعتراض به تبعيض در استخدام‌های دولتی و بکارگیری غيربوميان، مصادره زمين‌هاى كشاورزان روستاى جليزى دهلران، انتقال آب كارون، خشكاندن تالاب‌ها و رودخانه‌ها در روز جمعه 24 آذر ماه در كوى علوى «حی الثوره» برگزار شد.

به گفته منابع حقوق بشری از آهواز دو روز پس از اين تظاهرات قرارگاه امنیتی “حضرت ابوالفضل العباس” در اهواز اقدام به احضار و بازداشت بسيارى از فعالان عرب كرد. طبق این گزارش بازداشت‌های بی‌رویه و خارج از چارچوب قانونی هنوز هم ادامه دارد.

منابع حقوق بشری هوازی اسامى بعضى از بازداشت شدگان كه هويت آنها شناسائى شد به شرح زير است:

١-حسن بترانی از اهالى كوى علوى و برادر على بترانى كه در انتفاضه 1384 كشته شد،حسن بترانى سابقه چندين بار بازداشت بدليل شركت در اعتراضات را دارد، او روز يكشنبه 26 آذر ماه بازداشت شد.

٢- يونس صرخى 24 ساله از اهالى كوى علوى،صرخي فعال فرهنگى و يك شاعر است كه بدليل فعاليتهاى مدنى و شركت در مراسم عيد فطر و در جریان کمک به سیل زدگان چندين بار بازداشت شده بود. يونس صرخى 28 آذر ماه نيمه شب در خيابان فرحاني نبش مدرس كوى علوى توسط قرارگاه ابوالفضل العباس بازداشت شد.

٣-وليد سوارى 24 ساله از اهالى كوى علوى فعال فرهنگى 28 آذر ماه همراه يونس صرخى بازداشت شد. 

٤-محمد عبيداوى فرزند زهراو از ساكنان كوى علوى نيز نيمه شب 28 آذر ماه توسط قرارگاه امنيتى ابوالفضل العباس بازداشت شد.

٥-عيسى زايرى از اهالى كوى علوى نيمه شب 28 آذر ماه توسط قرارگاه امنيتى ابوالفضل العباس بازداشت شد.

٦-عبدالله كريم چلداوى از اهالى كوى علوى نيمه شب 26 آذرماه بازداشت شد.

٧- جعفر كريم چلداوى از اهالى كوى علوى و برادر عبدالله نيمه شب 26 آذر ماه همراه برادرش بازداشت شد.

٨- صالح تامولى طرفى 36 ساله، از اهالى كوى علوى، 29 آذر ماه ساعت 10شب توسط قرارگاه ابوالفضل العباس بازداشت شد. تامولى طرفى سابقه 3 سال زندان به اتهام تبليغ عليه نظام و فعالیت بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران در شبکه‌های اجتماعی را داشته است. اين فعال عرب در دادگاه انقلاب شعبه 4 محاكمه و سه سال حبس خود را در زندان كارون وشيبان به اتمام رساند.

ده‌ها تن از فعالان عرب نيز احضار شدند و بعد از تهديد وأخذ تعهد مبنى بر عدم شركت در تظاهرات آزاد شدند.

طبق گفته بعضى از احضار شدگان،در روزهای اخیر به‌دلیل اعتراضات مردمى وشعارنویسی در اهواز و شهرهاى ديگر و انعكاس وسيع اخبار در رسانه هاى خارج از كشور دستور بازداشت واحضار بيش از 200 نَفَر از فعالان عرب از تهران به قرارگاه امنيتى سپاه ابوالفضل العباس داده شده است. از تظاهرات متوالى مردم اهواز در جمعه17 آذر ماه و جمعه 24 آذر ماه 1396 كليپ هاى متعددى در رسانه هاى عربى و در فضاى مجازى منتشر شد كه هويت شركت كنندگان در اين اعتراضات را بطور وضوح نشان مى دادند.

کلید واژه ها