فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

اعضای داعش باید در قالب جنایات بین‌المللی مجازات شوند

رادیو امید | 10:42 - 03.11.2017

سازمان ملل متحد طی گزارشی مربوط به آمار قربانیان غیرنظامی عملیات آزادسازی شهر موصل عراق از سیطره گروه تروریستی داعش اعلام کرد که اعضای داعش باید در قالب قوانین مرتبط با جنایات بین‌المللی مجازات شوند.

طبق این گزارش دربازه زمانی اجرای عملیات آزادسازی موصل، حداقل 2 هزار و 521 غیرنظامی در جریان حملات داعش یا درگیری میان اعضای این گروه و نیروهای عراقی جان خود را از دست دادند که 741 نفر از آنها به دست عناصر داعش کشته شدند. همچنین هزار و 673 غیرنظامی زخمی شده و 824 هزار غیرنظامی دیگر نیز در معرض آوارگی قرار گرفتند.

از سال 2014 تاکنون در برخی از مناطق عراق که پیش‌تر تحت کنترل داعش قرار داشت، دست‌کم 74 گور دسته‌جمعی پیدا شده است.

سازمان ملل با اشاره به عدم وجود دادگاه و دستگاه قضایی لازم برای مجازات جنایات بین‌المللی در عراق، بیان داشته که این کشور در دیوان بین‌المللی کیفری عضویت ندارد و احکام صادره از سوی این دیوان را نیز به رسمیت نمی شناسد.

طی این گزارش ضمن تاکید بر جان باختن 461 غیرنظامی در حملات هوایی ارتش عراق در چارچوب عملیات آزادسازی موصل، دولت عراق به تحقیق و بررسی این جرایم فراخوانده شده است.

نیروهای امنیتی عراق کننترل شهر موصل که از ژوئن 2014 تا ماه جولای سال جاری تحت تسلط داعش قرار داشت را در نتیجه یک عملیات نظامی 9 ماهه باز پس‌ گرفتند.

کلید واژه ها