فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

اعتراض نمایندگان مجلس افغانستان به دفاع محقق از شبه نظامیان فاطمیون

رادیو امید | 10:25 - 27.11.2017

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان به اظهارات محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی این کشور در مورد حمایت حضور شبه نظامیان افغان یا (لشکر فاطمیون) وابسته به سپاه ایران در جنگ در عراق و سوریه اعتراض کرده و دفاع از آن را نگران‌کننده و غیرمسئولانه خواندند.

این نمایندگان هشدار دادند که اظهارات آقای محقق در همایش «محبان اهل بیت» در تهران به‌معنای پشتیبانی او از جنگ نیابتی ایران در سوریه و عراق» است.

به گزارش رسانه های افغانستان، عبدالحی آخندزاده، معاون کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان افغانستان در این باره گفت: «این اظهارات برای افغانستان بسیار خطرناک است. نتایج استفاده از شبه نظامیان افغان در سوریه و عراق را ما در کابل می بینیم، حملاتی که در کابل توسط داعش در مساجد ما انجام می شود نتیجه همین کاراست».

کمال ناصراصولی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان نیز گفت: «مضر ترین و بدترین چیز این است که یکی از مقامات عالی رتبه افغان در یکی از کشورها از جنگجویانی که از افغانستان صادر می شوند ستایش می کند».

در همین حال، آصف آشنا از سخنگویان سابق ریاست اجرایی افغانستان هم سخنان این مقام افغان را زمینه ساز گسترش نبردها در افغانستان و نیز افزایش حملات داعش در این کشور دانست. وی افزود: «موضع گیری های سیاسی و جانب دارانه از سوی رهبران سیاسی و مقامات دولتی می تواند زمینه را برای نگرانی ها و تهدید های فرقه ای در افغانستان فراهم کند».

محمد فیصل سمیع، معاون دبیرخانه مجلس سنای افغانستان نیز اعلام کرد که گفته های معاون دوم ریاست اجرایی این کشور در نشست عمومی سنا افغانستان مطرح شده و اعضای سنا نگرانی شدید خود در این باره را اعلام کردند.

گفتنی است این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌یی در پی داشته است. الهام غرجی، استاد دانشگاه در این مورد در صفحه‌ فیس‌بوک خود نوشت حرف‌های محقق «خلاف منافع ملی افغانستان و مایه‌ نگرانی است». به‌باور وی، چنین اظهارات امنیت ملی افغانستان را به مخاطره انداخته و از مردم کشور قربانی خواهد گرفت.

از سوی دیگر، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در ماه جولای سال جاری میلادی برخی از کشورهای همسایه را به تحریک به ایجاد خشونت در افغانستان و استفاده از مردم این کشور به عنوان ابزار برای رسیدن به اهدافشان در عراق و سوریه متهم کرده، و گفته بود: متاسفانه خون مردم افغان برای این کشورها حتی از ارزش نفت هم کمتر است.

همچنین قابل ذکر است که دولت افغانستان بارها از فرستادن مهاجران افغان در ایران به جنگ سوریه انتقاد کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی سابق وزارت کشور و رییس فعلی مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان گفته بود: «فرستادن مهاجران بیچاره افغان برای جنگ به سوریه، در تضاد با تمام قوانین بین‌المللی مهاجرت است و باید متوقف شود».

با این حال، سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در شهر نیویورک آمریکاست، در گزارش ژانویه سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که سپاه پاسداران ایران از سال 2013 میلادی تاکنون هزاران مهاجر افغان را که بدون مدرک اقامت قانونی در ایران زندگی می‏‌کنند، استخدام و به جنگ سوریه اعزام کرده است.

گفتنی است تا کنون بیش از 2400 تن از اعضا یا شبه نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته شده اند. بیش از شصت درصد آنها افغان‌ها و پاکستانی‌هایی هستند که در قالب لشکر «فاطمیون» و تیپ «زینبیون» توسط سپاه پاسداران ایران، سازماندهی، تجهیز، به سوریه اعزام، و پس از کشته شدن در این کشور، اجساد همگی آنها در ایران به خاک سپرده شده‌‌ است.

کلید واژه ها