فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

اعتراض به اعطای «اینترنت بدون فیلتر» به ۱۰۰ خبرنگار از طرف وزارت ارشاد رژیم

رادیو امید | 20:32 - 07.04.2018

به دنبال اعلام خبر اعطای «اینترنت بدون فیلتر» به ۱۰۰ خبرنگار توسط وزارت ارشاد، خبرنگاران، با انتقاد از این تصمیم در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی، نسبت به مضرات این اقدام، از جمله ایجاد تبعیض، به خطر انداختن استقلال روزنامه‌نگاری و نگرانی از امکان کنترل و رصد کردن فعالیت آنلاین خبرنگاران هشدار دادند. بسیاری از خبرنگاران با استفاده از هستیم من نیستیم پیشاپیش اعلام کردند که از این «امتیاز» استفاده نخواهند کرد.(اعطای اینترنت بدون فیلتر به ۱۰۰ خبرنگار: از تبعیض تا حق‌السکوت  و فاجعه)

معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ در وب‌سایت خود نوشت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که مسوول شناسانی محتوای به گفته آنها «مجرمانه» و مسدود کردن آنها در اینترنت است با درخواست معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دادن اینترنت بدون فیلتر به ۱۰۰ خبرنگار که مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، موافقت کرد.

در توضیح نحوه اجرایی کردن این اقدام، وزارت‌ارشاد اعلام کرده است خبرنگارانی که درخواست استفاده از اینترنت بدون فیلتر را دارند باید تا پایان فروردین ماه، نامه درخواست و مشخصات شناسنامه‌ای، همراه با نام رسانه و شماره تلفن موبایل خود را به اداره خبرنگاران، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در وازرت ارشاد ارسال کنند تا پس از «احراز هویت و تایید فعالیت حرفه‌ای»، جهت دریافت اینترنت بدون فیلتر توسط وزارت ارشاد به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات معرفی شوند.

دبیر سرویس فرهنگی یک ماهنامه در تهران با ذکر اینکه نامش فاش نشود گفت: «حتی اگر من جزو این صدنفر بودم از آن استفاده نمی کردم. این عملا تبعیض قائل شدن است بین خبرنگاران. بین خبرنگاران و مردم. درست است که رانت و رانت خواری بخشی از فرهنگ عمومی کنونی در ایران است اما تعمیم دادن آن به موضوع اینترنت پرسرعت یک بدعت جدید است.»

روزنامه‌ ابتکار در گزارشی در تاریخ ۱۸ فروردین اعتراض خبرنگاران به این اقدام  را منعکس کرد. این روزنامه به نقل از یک خبرنگار به نام زهرا با طرح موضوع نگرانی به رصد کردن فعالیت‌های خبرنگاران نوشت: «کاملا مشخص است! به همان اندازه که ما اعتمادی به شبکه‌های پیام‌رسان داخلی نداریم، به اینترنت بدون فیلتری هم که وزارت ارشاد و دولت به ما بدهد اعتماد نداریم. مردم عادی هم نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی موضع دارند و چندان به آن اعتماد نمی‌کنند، حالا کسی که شغلش «خبرنگاری» است و مسائل و ارتباطاتش بسیار پیچیده‌تر و متفاوت‌تر از سایر افراد است و امنیت شغلی هم ندارد، قطعا از اینترنتی که راحت‌تر مانیتور می‌شود، استفاده نخواهد کرد.»

موضوع تبعیض قائل شدن بین تنها ۱۰۰ خبرنگار و دیگر خبرنگاران و دیگر اعضای جامعه از جمله دیگر زوایایی است که باعث انتقاد از تصمیم وزارت ارشاد حسن روحانی شده است. یک روزنامه نگارباسابقه در تهران با ذکراینکه نامش آورده نشود،  گفت: «اگراینترنت بدون فیلتر برای کارخبرنگاران ضروری است برای همه آنها ضروری است. و معلوم نیست چرا برای تنها ۱۰۰ نفر از آنها ضروری است. اگر هم برای خبرنگاران ضروری است یعنی برای پزشکان هم ضروری است. برای معلمان هم ضروری است. برای دانشجویان هم ضروری است. می‌بینید که واقعا منطقی برای جدا کردن ۱۰۰ نفر برای اعطای اینترنت بدون فیلتر وجود ندارد.»

لازم به ذکر است که،موضوع ارایه اینترنت بدون فیلتر به خبرنگاران از آنجا شروع شد که محمدجواد آذری‌جهرمی در پاسخ به پرسش‌های متعدد خبرنگاران که چطور با وجود فیلترینگ توییتر از این شبکه استفاده می‌کند، گفته بود «من به عنوان وزیر ارتباطات، مجوز ورود بدون فیلتر به اینترنت دارم و از این جهت از فیلترشکن استفاده نمی‌کنم.» اظهار نظر وزیر ارتباطات در خصوص اینکه وی و برخی دیگر از مسئوولین نظام از اینترنت بدون فیلتر استفاده می‌کنند، از جمله مواردی بوده است که با انتقاد کاربران اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که آذری جهرمی و دیگر مسئوولین را به تبعیض متهم کردند.

او در پاسخ به سوال دیگری در مورد دریافت اینترنت بدون فیلتر ویژه خبرنگاران خبر از تصویب مصوبه‌ای در همین مورد در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داد و گفته: «مصوبه ای در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای دسترسی خبرنگاران به اینترنت بدون فیلتر داشته ایم و اینکه این مصوبه اجرایی شده یا خیر اطلاعی ندارم.»

در بیانیه وزارت ارشاد مشخص نشده است که بر اساس چه روندی هویت درخواست کننده‌های اینترنت بدون فیلتر شناسایی خواهد شد و بر اساس چه شاخص‌هایی «فعالیت حرفه‌ای» درخواست کننده‌ها به عنوان خبرنگار تایید می‌شود.

کلید واژه ها