فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

“از هم‌گسیختگی جدی در اقتصاد ایران

رادیو امید | 13:13 - 17.04.2018

 

حیدر مستخدمین‌حسینی، اقتصاددان ایرانی تصریح کرد که یک از هم‌گسیختگی جدی در اقتصاد این کشور بوجود آمده است و انتظار می‌رود که ایران با یک هرج و مرج ارزی مواجه شود.

به گزارش “ایلنا”، وی اظهار داشت: “اگر سابقه چند سال اخیر را نگاه کنیم، می‌بینیم که هر سال از میزان سرمایه‌گذاری‌ها کاسته شده و یکی از دلایل اصلی این کاهش سرمایه‌گذاری‌ها نداشتن یک سیاست روشن اقتصادی است که در راس این سیاست اقتصادی سیاست ارزی را می‌توان عنوان کرد”.

-هنوز هم ارز تک نرخی‌ نشده است

مستخدمین‌حسینی افزود: “دولت روحانی از روزی که روی کار آمد نوید و مژده یکسان‌سازی نرخ ارز را داد و بانک مرکزی هم مرتب اعلام می‌کرد که تا سه یا شش ماه آینده یا حتی تا یک سال آینده این اتفاق می‌افتد اما این ماجرا ادامه پیدا کرد و هنوز هم با وجود اعلام معاون اول رئیس‌جمهور ارز تک نرخی‌نشده است و بازار مقاومت می‌کند”.

-انتظار می‌رود که با یک هرج و مرج ارزی مواجه شویم

وی تصریح کرد: “زمانی که حوزه تصمیم‌سازی و تصمیم گیری متغیرهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری چنین تصویر روشنی را به جامعه نمی‌دهد این انتظار می‌رود که با یک هرج و مرج ارزی مواجه شویم، این اثر می‌توانست برای حوزه‌های دیگر نیز تاثیرگذار باشد”.

مستخدمین حسینی گفت: “ما هنوز به وضعیت سال 90 دست پیدا نکرده‌ایم و این موضوع را نمی‌توان عنوان کرد که ما به خروج از رکود دست یافته‌ایم، زیرا رکود همچنان وجود دارد و یکی‌ از معضلاتی است که باید برای آن فکری اساسی کرد”. 

این اقتصاددان ایرانی افزود: “سیاست‌های کنونی به سوی سرمایه‌گذاری و رفاه جامعه حرکت نمی‌کند و وجوه و منابع جامعه برای ایجاد اشتغال و رشد تولید و بحث افزایش صادرات غیرنفتی سوق پیدا نمی‌کند و به سمت دارایی‌هایی حرکت می‌کند که هیچ گونه بازدهی نداشته و تنها حبس شده‌اند”.

مستخدمین حسینی با ابراز تاسف از اینکه “دولت در حوزه اقتصادی به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کند، تاکید کرد که یک برنامه مدونی که بتواند تضمین‌کننده اشتغال وافزایش تولید ناخالص داخلی باشد، وجود ندارد.

-1400 دستورالعمل برای بازدارندگی فضای کسب و کار وجود دارد

وی در پایان تصریح کرد: “هم اکنون حدود ششصد متغیر و مانع در فضای کسب و کار وجود دارد و براساس گفته‌های معاون اول رئیس جمهور 1400 دستورالعمل برای بازدارندگی فضای کسب و کار وجود دارد و فضای کسب و کار در حال حاضر نه‌تنها بهبود نیافته بلکه محدودتر هم شده و انگیزه و رضایتمندی از این بخش گرفته شده است”.

کلید واژه ها