فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ادامه روند موجود در لیبی باعث سقوط خواهد شد

رادیو امید | 11:13 - 17.07.2018

 

غسان سلامه نماینده سازمان ملل در لیبی در نشست شورای امنیت در باره لیبی در مقر سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت لیبی در آستانه سقوط است و ادامه وضع موجود در این کشور ممکن نیست.

وی با اشاره به اینکه بیشتر نمایندگان پارلمان با برگزاری انتخابات در کشورشان مخالف هستند، گفت: شورای امنیت باید بر آنها فشار بیاورد تا برای برگزاری انتخابات در این کشور موافقت کنند.

گفتنی است گروه‌های مسلح به رهبری ابراهیم الجدران، فرمانده سابق یگان‌های حفاظت از تاسیسات نفتی ماه گذشته حمله ای به منطقه هلال نفتی تحت کنترل ژنرال خلیفه حفتر ترتیب دادند که منجر به بروز درگیری شده و در نهایت کنترل برخی از مناطق به دست نیروهای الجدران افتاد.

به دنبال این اتفاق، نیروهای وابسته به حفتر 21 ژوئن وارد عمل شده و در عملیاتی علیه آنها کنترل منطقه هلال نفتی را به دست گرفتند.

احمد المسماری، سخنگوی نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر 26 ژوئن اعلام کرد اداره بنادر استخراج نفت که کنترل آن در اختیار نیروهای حفتر است برعهده دولت وفاق ملی نبوده و باید به شرکت‌های وابسته به دولت طبرق واگذار شود.

سلامه نیز سپتامبر 2017 برنامه اقدامات سه مرحله ای برای حل بحران سیاسی لیبی ارائه کرد که بر اساس آن پیش از پایان سال 2018 انتخابات ریاست جمهوری و مجلس برگزار شود

لیبی پس از انقلاب در 17 فوریه 2011 با مشکلاتی نظیر عدم امنیت و بحران سیاسی شدید مواجه بوده است. این کشور درحال حاضر دولت متمرکزی ندارد. لیبی دارای دو دولت مستقل از هم است؛ «دولت آشتی ملی» که توسط سازمان ملل پشتیبانی می شود و «دولت موقت» که از سوی پارلمان طبرق حامی ژنرال خلیفه حفتر در شهر البیضا در شرق این کشور تشکیل شده است.

کلید واژه ها