فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

اخراج روزانه بیش از دوهزار افغان از ایران

رادیو امید | 11:38 - 30.11.2017

مقامات افغان در غرب افغانستان می گویند روزانه بیش از دوهزار تن از مهاجران افغان به شمول زنان و کودکان از ایران اخراج می شوند،رئیس امور مهاجرین در هرات گفته است، ما هر روزه شاهد دیپورت شدن اتباع خود از ایران از طریق مرز اسلام قلعه به هرات هستیم.

ریاست های مهاجرین ولایت های هرات و نیمروز می گویند روزانه بیش از دو هزار تن از مهاجرین افغان از ایران به خاک افغانستان وارد می شوند. مقامات از اخراج اجباری زنان و کودکان بی سرپرست از ایران ابراز نگرانی کردند.
به تازگی سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) گزارشی مبنی بر اخراج ۱۳ هزار مهاجر افغان طی یک هفته گذشته، یعنی از ۱۹ تا ۲۵ نوامبر سال جاری میلادی از کشور ایران منتشر نمود که از طریق ولایت های هرات و نیمروز وارد افغانستان شدند. این موضوع نگرانی هایی را در قبال داشته است.
احمد جاوید نادم رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان در هرات می گوید: «ما هر روزه شاهد دیپورت شدن اتباع خود از ایران از طریق مرز اسلام قلعه به هرات هستیم که روزانه شمارشان به ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر می رسد.»

بنا به اظهارات وی این رقم نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری را نشان می دهد: «تنها در طی دو ماه اخیر که مرز باز شده قریب به ۴۰ هزار مهاجر افغان به شکل داوطلبانه و ۱۸ هزار دیگر که فاقد کارت های اقامت در ایران بودند، به شکل اجباری از خاک آن کشور به افغانستان وارد شدند».
وی گفت پلیس ایران مهاجران افغان را که مدرک مهاجرت و اجازه اقامت نداشته باشند را بازداشت کرده و به افغانستان اخراج می کند.
رئیس عودت مهاجرین ولایت هرات همچنان گفت در بین افراد رد مرز شده اقشار مختلف از جمله زنان، کودکان، بزرگسالان و خانم های بی سرپرست نیز شامل می باشند.

نادم تاکید می کند که تنها پنج درصد مهاجرانی که از ایران وارد خاک افغانستان در ولایت هرات می شوند، باشندگان این ولای می باشند و متباقی ساکن سایر ولایات افغانستان هستند. به گفته وی این افراد با تفاهم موسسات خارجی به ولایت های اصلی شان منتقل میگردند.


از طرف دیگر آمار اراعه شده از سوی اداره عودت مهاجرین ولایت نیمروز حاکی از آن است که روزانه ۸۰۰ تن از مهاجرین افغان از کشور ایران از مرز میلک وارد ولایت نیمروز در خاک افغانستان می شوند.
احمد حسینی رئیس عودت مهاجرین ولایت نیمروز از این روند اظهار نگرانی کرده و می گوید در میان افراد رد مرز شده اطفالی هستند که اخراج شده اند، اما سایر اعضای فامیلشان در آن کشور باقی مانده اند.
وی افزود باید شیوه مشخصی به منظور اخراج مهاجرین افغان از کشور ایران طرح ریزی شود تا مشکلات ببار آمده در این زمینه بر طرف گردد. براساس تفاهنامه سه جانبه میان دولت های افغانستان و ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، ایران اجازه ندارد مهاجران زیرسن قانونی ۱۸ سال، زنان و افراد سالخورده را بدون سرپرست اخراج کند.
اما گزارش اخیر سازمان بین المللی مهاجرت می گوید که علاوه بر این افراد، حتی مریض هایی که به خدمات درمانی ضرورت داشته اند نیز از ایران اخراج شده اند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز تایید می کند که اخراج اطفال از کشور ایران باعث بروز مشکلات فزایده برای خانواده ها در دو طرف مرز گردیده و حالا مقامات هرات در صدد حل این چالش هستند: «اخراج اجباری کودکان و زنان بی سرپرست از ایران واقعا مایه نگرانی است؛ چراکه نبودن یک ولی یا سرپرست، برای آنان مشکلات جدی به بار می آورد».
محمد افخمی رشیدی، سرقنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات می گوید که این کشور هیچگونه سیاست سختگیرانه ای در مورد اخراج مهاجرین افغان از خاکش ندارد: «هدف از اقدامات اخیر قانونمند ساختن حضور اتباع خارجی در کشورمان بوده است. همین حالا ما در هرات به تمام کسانی که مراجعه می کنند، خدمات قنسولی ارائه می کنیم.»
در گزارش تازه سازمان بین المللی مهاجرت آمده است که اخراج گروهی افغان ها از کشور ایران تحت تاثیر تعدادی از عوامل سیاسی، امنیتی و دیگر عوامل، هم در افغانستان و هم در کشورهای همسایه اش می باشد که میزبان مهاجران هستند.
این سازمان پیش بینی کرده بود که در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۵۶۰ هزار مهاجر بدون اسناد از ایران و پاکستان به افغانستان بازگردند.

کلید واژه ها