فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

احتمال رشوه‌گیری برخی پزشکان از پناهجویان در آلمان، برای صدور گواهی جعلی

رادیو امید | 10:28 - 28.05.2018

یک وکیل آلمانی مدعی شده که برخی پزشکان و وکیلان از پناهجویان سوء استفاده مالی می‌کنند. اداره امور مهاجرت و پناهندگی اخیرا با رسوایی‌های گوناگونی روبرو شده و امکان دارد ادعای این وکیل درست باشد. به نظر می‌رسد که رسوایی‌های اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (BAMF) بُعد گسترده‌تری از آنچه دارد که تاکنون گمان می‌رفت. تازه‌ترین رسوایی ‌احتمالی، دامن پزشکان و وکیلان را گرفته است.

میشائلا اپل، وکیل دادگستری ویژه‌ی امور پناهجویان مدعی شده که برخی پزشکان برای پناهجویان در ازای مبلغی گواهی‌ جعلی صادر کرده‌اند. خانم اپل در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی SWR آلمان اظهار داشت که او از یک مورد مطلع شده که نشان می‌دهد، برخی از پزشکان و وکیلان از وضعیت پناهجویان بلاتکلیف سوءاستفاده می‌کنند.

او می‌گوید، یکی از همکارانش موکل خود را که پناهجوست برای دریافت گواهی پزشکی نزد یک دکتر عمومی ‌فرستاده و در ازای آن ۳۰۰ یورو از موکلش دریافت کرده است.

به گفته‌ی این وکیل دادگستری پزشک یادشده بدون معاینه، در مدت ۵ دقیقه و در ازای ۱۰۰ یورو برای پناهجو یک گواهی پزشکی صادر کرده که در آن بیماری‌های گوناگون روحی و همچنین خطر خودکشی قید شده است.

میشائلا اپل تاکید کرد که پزشک تنها یک بار «بیمار» را ویزیت کرده اما در گواهی خود نوشته که بارها به معاینه شخص پرداخته است.

پذیرفتن گواهی‌های جعلی و بدون بررسی دقیق از جانب اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی می‌تواند باعث بروز یک رسوایی تازه برای این اداره شود.

بر اساس این گواهی‌ها، پناهجویان می‌توانند ثابت کنند که ناچار به ترک کشور خود بوده‌اند و آنهایی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده این امکان را می‌یابند که در آلمان بمانند. اخراج افرادی که مشکلات روحی و روانی دارند یا در معرض خطر خودکشی هستند، به‌سادگی امکان پذیر نیست.

البته بر اساس پیش‌نویس طرح تازه‌ای از وزارت کشور آلمان قرار است در آینده گواهی‌های پزشکی مانعی مطلق برای بازگرداندن پناهجویانی که تقاضایشان رد شده نباشد.

لازم یه یادآوری است که، پیش‌تر اداره امور مهاجرت و پناهندگی متهم شده بود که در رابطه با اعطای حق پناهندگی به برخی پناهجویان سهل‌انگاری کرده است. بر اساس گزارش‌های موثق، رئیس پیشین این اداره در پرونده‌ی شماری از متقاضیان پناهندگی دست برده و امضای برخی از همکاران خود را جعل کرده است.

پس از آن، خبر گرفتن رشوه از جانب مترجمان مطرح شد. از قرار معلوم، یکی از مترجمان این اداره در ازای دریافت پول، اظهارات پناهجویان را طوری ترجمه می‌کرده که آنها موفق به دریافت حق اقامت شوند.

کاتارینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان وعده داد که پرونده‌های آن دسته از پناهجویانی بازنگری شود که احتمال می‌رود در آنها تقلب شده باشد.

 

کلید واژه ها