فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

اتفاق نظر نداشتن اروپا دربارۀ وضع مجازات‌های جدید علیه ایران

رادیو امید | 10:07 - 17.04.2018

فدریکا موگرینی، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا،دیروز دوشنبه شانزدهم آوریل در آغاز نشست وزرای امور خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا در لوکزامبورگ، بعید دانست که این نشست بتواند به تصمیم گیری دربارۀ تحمیل مجازات های جدید علیه برنامۀ موشک های بالستیکی حکومت ایران بیانجامد. نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا تأکید کرد که هم اکنون مجازاتهایی در این زمینه علیه حکومت تهران اعمال می شود.

 وزیر امور خارجۀ اتریش، چنین تصمیم گیری را در حال حاضر بی اهمیت و جانبی توصیف کرد. اتریش، ایتالیا و سوئد از جمله کشورهای اروپایی مخالف اعمال تحریم های جدید علیه حکومت ایران هستند.

وزیر امور خارجۀ بلژیک، “دیدیه ریندرز”، نیز در اظهاراتی مشابه گفت که تحمیل مجازات های جدید علیه حکومت ایران در اولویت قرار ندارد. “دیدیه ریندرز” در ادامه افزود که “بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و اگر بخواهیم به یک راه حل سیاسی دست یابیم، باید بتوانیم با ایران و روسیه گفتگو کنیم.”

با این حال، “هایکو ماس”، وزیر امور خارجۀ آلمان، با ابراز ناخرسندی از سیاست های تهران، گفت : “ما از نقش ایران در منطقه و برنامۀ موشک های بالستیکی این کشور نگران هستیم.” وزیر امور خارجۀ آلمان سپس تصریح کرد که کشورهای اروپایی باید برای موضعگیری در قبال این نگرانی ها با یکدیگر گفتگو کنند.

یک نمایندۀ کشور اروپایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته است که ” بی عملی و انفعال در قبال جمهوری اسلامی ایران راه حل نیست.” همین منبع افزوده است : “مسئله بر سر تغییر توافق اتمی نیست، اما، می توان محیط آن را تغییر داد و در این زمینه دامنۀ گزینه ها گسترده است.” این منبع در پایان تصریح کرده است : “همه گونه مجازات ضروری در اختیار اتحادیۀ اروپا است.”

 وزیر امور خارجۀ لوکزامبورگ، ژان آسلبُرن، نیز گفت که سیاست خارجی ایران و برنامۀ موشک های بالستیکی این کشور با روح توافق اتمی (برجام) ناسازگار است. اما، نباید مرتکب خطای از دست دادن ایران شد.” وزیر امور خارجۀ لوکزامبورگ در ادامه افزوده است : “هدف شکستن مناسبات بسیار خاص ایران و اتحادیۀ اروپا نیست”. ژان آسلبُرن تصریح کرده است که اتحادیۀ اروپا هر آنچه که امکانپذیر است را برای حفظ توافق اتمی با ایران انجام خواهد داد.” او تأکید کرده است که ایالات متحد آمریکا مرتکب خطایی بزرگ خواهد شد، اگر مسئولیت لغو توافق اتمی با ایران را برعهده بگیرد.” او ابراز امیدواری کرده است که افراد آگاه در ایالات متحد آمریکا رئیس جمهوری این کشور را نسبت به تبعات چنین تصمیمی آگاه سازند.

دونالد ترامپ، تهدید کرده است که در دوازدهم ماه آینده از تأئید پایبندی ایران به توافق اتمی خودداری خواهد کرد، اگر این کشور همچنان به تولید و آزمایش موشک های قادر به حمل کلاهک های اتمی ادامه بدهد.   

…  

کلید واژه ها