فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

آیت الله علی خامنه ای عامل کاهش ارزش پول ملی را دولت دانست

رادیو امید | 15:15 - 13.08.2018

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در دیدار با جمعی از مردم این کشور گفت کاهش ارزش پول ملی از مشکلات کنونی اقتصاد این کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، وی در این دیدار با اذعان به این مساله که مردم مشکلات معیشتی امروز را احساس می کنند، ادامه داد: یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند و این گرانی مواد غذایی و مسکن و… روی مردم فشار می‌آورد. وقتی قیمت ریال این‌جور پایین می‌آید، آن کارمند روزمزد است که برایش چیزی نمی‌ماند.

وی تحریم ها را دلیل اصلی سقوط ارزش ریال ندانست و توضیح داد: کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ی تأثیر مربوط به عملکردهاست. اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد.

خامنه ای با انتقاد از عملکرد دولت در مدیریت بحران ارزی گفت: مثلاً در همین قضیه‌ی ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ی مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد؛ نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.

او درباره مقابله با مفسدان اقتصادی اظهار داشت: فساد یک اژدهای هفت‌سر است که باید به‌طور کامل با آن مقابله شود. این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد. راه‌های فساد را باید بست. در همین قضیه‌ی ارز و سکه، اگر مقابله با فساد بود، راه فساد بسته می‌شد.

رهبر ایران همچنین درباره رابطه با آمریکا گفت: امروز اینکه دشمن و یک عده آدم پست داخلی در فلان مطبوعه و سایت اینترنتی اینجور تبلیغ کنند که کشور به بن بست رسیده و راهی جز پناه بردن به فلان شیطان بزرگ نداریم، این خباثت است.

کلید واژه ها