فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

آغاز همه‌پرسی بحث برانگیز در اقلیم کرد شمال عراق

رادیو امید | 12:52 - 25.09.2017

روند رای گیری همه‌پرسی در اقلیم کرد شمال عراق که مغایر با قانون اساسی این کشور اعلام شده است، در حال برگزاری است.

همه‌پرسی یک جانبه اداره اقلیم کرد شمال عراق از ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی آغاز و در استان‌های اربیل، سلیمانیه، دهوک، سراسر استان مورد اختلاف کرکوک، شهرستان توزخرماتوی صلاح الدین، شهرستان خناقین از توابع دیاله و مناطق جلاوله و کارتپه در حال برگزاری است.

این همه پرسی در شهرستان‌های سنجار، مخمور، تل کیف، حمدانیه و شیخان از توابع استان موصل که چندی پیش از کنترل گروه ترویستی داعش آزاد شد و همچنین در مناطق زمور، رابعه، نمرود و بارتیلا برگزار می شود.

رای گیری در مجموع 12 هزار شعبه اخذ رای شامل 7 هزار نقطه در اداره اقلیم کرد شمال عراق و 5 هزار نقطه نیز در مناطق بحث برانگیز آغاز شده است.

براساس آمار شورای عالی انتخابات و کمیسیون همه‌پرسی اداره اقلیم کرد شمال عراق انتظار می رود حدود 5 میلیون و 200 هزار نفر از واجدین شرایط در این همه پرسی شرکت کنند.

شمار واجدین شرایط براساس شهرهای اخذ رای به شرح زیر است:

– اربیل: یک میلیون و 200 هزار نفر

– سلمانیه: یک میلیون و 280 هزار نفر

– کرکوک: 750 هزار نفر

– دهوک: 800 هزار نفر

– دشت موصل: 750 هزار نفر

– سایر مناطق: 420 هزار نفر

گفتنی است مسعود بارزانی، رئیس اداره اقلیم کرد شمال عراق و نمایندگان احزاب سیاسی این منطقه 7 ژوئن گذشته توافق کردند که همه پرسی در اقلیم کرد شمال عراق در 25 سپتامبر 2017 برگزار شود.

از سوی دیگر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز برگزاری این همه پرسی را یک جانبه و مغایر با قانون اساسی این کشور خوانده و اعلام کرد نتیجه آن را به رسمیت نخواهد شناخت. آمریکا نیز این همه پرسی را راهی بسیار خطرناک دانسته و خواستار لغو فوری آن شد.

کلید واژه ها